Czy wiecie, że mediana wynagrodzeń absolwentów MBA jest prawie trzykrotnie wyższa niż magistrów? Z jednej strony nie ma się co dziwić – same studia tego typu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z drugiej strony jednak większość z nas zanim wydała taką sumę na kształcenie siebie czy pracownika, zastanawia się, czy to się po prostu opłaca.

Zachęcam do spojrzenia na to jak na inwestycję – absolwent MBA zarabia więcej, ale też zwykle dzięki wiedzy pozyskanej na uczelni potrafi zwielokrotnić zyski firmy. Moim zdaniem umiejętności pozyskane na tego typu studiach przydają się niezależnie od wielkości organizacji. W każdej firmie można coś usprawnić, a mała firma dzięki dobremu managerowi dość szybko może zmienić się w prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo.

Studia MBA coraz częściej pojawiają się w przesyłanych do nas dokumentach aplikacyjnych. Sam tytuł nie zawsze jednak idzie w parze z rzeczywistymi umiejętnościami. Coraz więcej uczelni decyduje się na wprowadzenie MBA do swojego programu, ale ich poziom jest bardzo zróżnicowany. Zanim zdecydujemy się na taki kierunek studiów, zapoznajmy się z programem i wykładowcami. Nie rekomenduję też MBA każdemu. Z założenia jest to program skierowany do doświadczonych managerów, więc lepiej zdobyć odpowiedni staż pracy, zanim zdecydujemy się na takie studia.

 

Udostępnij